
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza zapalna, która często swój początek ma już w okresie dzieciństwa. Patogeneza choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Poza pewnym podłożem genetycznym, wyróżnia się czynniki środowiskowe, psychosomatyczne, zaburzenia układu immunologicznego, nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu skóry oraz niewłaściwą florę drobnoustrojową zasiedlającą skórę i jej podatność na infekcje. Najbardziej typową cechą AZS jest podwyższony poziom surowiczego stężenia przeciwciał IgE. Ponadto chorzy zmagają się m.in. ze świądem, charakterystycznymi zmianami skórnymi zwłaszcza w okolicy stawów czy suchością i rogowaceniem skóry.
Tlenoterapia stanowi jedną z kilku metod terapeutycznych, przynoszących bardzo dobre efekty lecznicze. Poprzez wprowadzenie maksymalnej dawki tlenu do komórek i tkanek mocno niedotlenionych, poprawia ogólne samopoczucie i wspomaga leczenie choroby. Dotlenione komórki są przede wszystkim lepiej odżywione, ukrwione, z czym wiąże się ich lepsze funkcjonowanie.

R. Olszański, M. Konarski i P. Siermontowski przeprowadzili badania nad skutecznością tlenoterapii w AZS. Grupę badawczą stanowiło 10 pacjentów z ciężką postacią choroby. Przez 10 dni uczęszczali na zabiegi w komorze hiperbarycznej, z częstotliwością raz dziennie, których czas ekspozycji na tlen wynosił 60 minut. Podczas terapii tlenowej zrezygnowano z leczenia ogólnego. Po zakończeniu dwutygodniowej terapii, u wszystkich chorych zaobserwowano istotną poprawę kliniczną. Badania dermatologiczne potwierdziły miejscową poprawę stanu skóry. Chorzy na AZS zadeklarowali zmniejszenie świądu oraz ograniczenie przyjmowanych leków przeciwświądowych. Tlenoterapia w tym przypadku zadziałała również hamująco na dynamikę zmian stężeń układu dopełniacza oraz immunoglobuliny E.
Analizując wyniki badań naukowców, można mówić o wielu korzyściach w leczeniu atopowego zapalenia skóry, które niesie ze sobą tlenoterapia hiperbaryczna:
- wpływa na syntezę białek odpornościowych
- obniża reakcje zapalne poprzez zmniejszenie syntezy cytokin prozapalnych i zwiększenie syntezy cytokin przeciwzapalnych
- działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo
- zwiększa aż 8-krotnie liczbę komórek macierzystych odpowiedzialnych za regenerację uszkodzonych tkanek i komórek
- organizm zyskuje zdolność pod pozbywania się szkodliwych produktów przemiany materii, które bardzo często odpowiadają za pojawienie się i nasilenie objawów choroby
- wspiera proces syntezy kolagenu i elastyny
- poprawia mikrokrążenie w skórze i sprzyja neowaskularyzacji (tworzeniu nowych naczyń krwionośnych)
- regularne zabiegi łagodzą świąd, redukują zaczerwienienie, zmniejszają rozległość zmian skórnych
Wdrożenie tlenoterapii hiperbarycznej w proces leczenia AZS jest szczególnie wskazane u osób, które słabo reagują na standardowe metody lecznicze.
Źródło:
Olszański R., Konarski M., Siermontowski P., „Leczenie tlenoterapią hiperbaryczną (HBOT) jako opcja terapeutyczna dla chorych na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – doświadczenia własne i przegląd piśmiennictwa”, Polish Hyperbaric Research, Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 3(60)2017