TLEN HIPERBARYCZNY ZAPEWNIA REGENERACJĘ KOMÓREK NERWOWYCH

Poznajcie Państwo Natalię – naszą kolejną cudowną Pacjentkę.

Natalia w 2019 roku uczestniczyła w bardzo poważnym wypadku samochodowym. Trafiła do szpitala z rozległymi obrażeniami, między innymi z ciężkim urazem czaszkowo-mózgowym, obrzękiem mózgu, ostrą niewydolnością oddechową. To był bardzo trudny czas dla Natalki i całej rodziny, kiedy tak naprawdę musiała uczyć się wszystkiego od nowa. Wielka determinacja, siła i miłość najbliższych sprawiły, że Natalia miała szansę na rehabilitację pod okiem najlepszych specjalistów. Ogrom pracy, jaki wkładała w powrót do sprawności zaowocował tym, iż dziś znów może cieszyć się życiem, jest wspaniałą, uśmiechniętą dziewczyną z planami na przyszłość ? Właśnie przygotowuje się do matury, którą chce zdać w tym roku. Trudności w nauce przysparzają jej problemy z pamięcią i koncentracją, które niestety są skutkami doznanego urazu mózgu. Z tego powodu Natalia zdecydowała się rozpocząć terapię tlenową w komorze hiperbarycznej z nadzieją na poprawę zdrowia i samopoczucia. Łącznie nasza Pacjentka skorzystała z 30 zabiegów tlenoterapii, podczas których miała okazję nadrobić wszystkie zaległości filmowe ? Jak sama twierdzi, tlenoterapia pozwoliła jej poczuć się lepiej:

 • po zabiegach bardzo dobrze sypia, dzięki czemu rano budzi się wypoczęta i wyspana
 • w ciągu dnia ma dużo energii
 • łatwiej skupia uwagę na powierzonych zadaniach – jej słowa potwierdzają nauczyciele, udzielający Natalii korepetycji i przygotowujący ją do matury: jest bardziej skoncentrowana i skupiona w czasie zajęć, dzięki czemu nauka jest efektywniejsza
 

Rola tlenoterapii hiperbarycznej we wspomaganiu leczenia chorób neurologicznych

Tlenoterapia hiperbaryczna korzystnie wpływa na stan zdrowia pacjentów z problemami neurologicznymi i na odzyskanie przez nich utraconych funkcji. Jest to możliwe dzięki poprawie metabolizmu komórkowego oraz usunięciu toksycznych gazów z krwiobiegu. Dostarczenie dużej dawki tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia powoduje, iż dotleniony mózg zwiększa swoją aktywność, a tym samym wspomaga pracę układu nerwowego. Bardzo często stanowi uzupełnienie w rehabilitacji neurologicznej:

 • poprawia metabolizm w tkance nerwowej
 • zwiększa przepuszczalność do komórek źle ukrwionych
 • zmniejsza stopień uszkodzenia mózgu
 • podnosi aktywność mózgu oraz koncentrację
 • poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu
 • pobudza uśpione komórki i przywraca ich właściwe funkcjonowanie
 • łagodzi obrzęk mózgu
 • łagodzi stany depresyjne

Zastosowanie w komorze ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozwala zwiększyć ilość tlenu, który trafia do krwioobiegu, dotleniając tkanki oraz mózg. W znacznej ilości przypadków, do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi na skutek nagłego zatrzymania dopływu krwi. Najczęściej naczynie krwionośne jest zatkane przez skrzep bądź blaszkę miażdżycową. Dr Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Awiwie w swoich badaniach potwierdził skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przywróceniu funkcji tkanki mózgu, która zdaniem specjalistów, została chronicznie uszkodzona. Izraelczyk wykazał, iż uśpione neurony można ożywić nawet 3 lata po uszkodzeniu. Efrati wyodrębnia kilka stopni uszkodzenia mózgu. Przy zaburzeniach metabolicznych neurony mają na tyle energii, iż potrafią utrzymać się przy życiu, natomiast jest ona zbyt mała, aby wysyłać impulsy. Mózg zużywa ok. 20% tlenu w organizmie – taka ilość pozwala na jednoczesne działanie zaledwie 5-10% wszystkich neuronów. Regeneracja oznacza dodatkowe zapotrzebowanie na tlen. Ponad 10-krotne zwiększenie poziomu tlenu za pomocą hiperbarii tlenowej (HBOT) zapewnia energię konieczną do odbudowy połączeń między neuronami i stymuluje nieaktywne komórki. Do udziału w badaniu zakwalifikowano pacjentów, u których w ramach rehabilitacji nie obserwowano już dalszej poprawy. By móc ocenić wpływ tlenoterapii hiperbarycznej, połączono dwie metody obrazowania. Przy pomocy tomografii komputerowej identyfikowano ewentualną martwiczą tkankę, a wykorzystując SPECT (tomografię emisyjną pojedynczych fotonów), określano aktywność metaboliczną neuronów otaczających uszkodzone obszary. W badaniu wzięło udział 74 pacjentów, w przypadku których od incydentu minęło 0,5 – 3 lata, a następnie podzielono ich na 2 grupy. W pierwszej od początku prowadzono HBOT, a w drugiej 2-miesięczną terapię rozpoczęto po 2 miesiącach nieleczenia. Pacjenci zostali poddani 40 sesjom w komorze o czasie trwania 2 godziny. Odbywały się one z częstotliwością 5 razy w tygodniu. Naukowcy porównali zdjęcia wykonane po tlenoterapii hiperbarycznej ze zdjęciami zrobionymi po kontrolnych okresach nieleczenia. Okazało się, że po 2 miesiącach regularnej tlenoterapii hiperbarycznej następował znaczący wzrost aktywności neuronów. Stan pacjentów po urazie mózgu znacząco się poprawiał. Dochodziło do ustąpienia paraliżu, odnotowano też wzrost czucia oraz postępy w komunikacji i mowie. Choć studium dotyczyło okresu maksymalnie 3 lat od udaru, dr Efrati widział podobne postępy u chorych, którzy przeżyli uraz nawet 20 lat wcześniej. „Wyniki zadają kłam wiodącemu paradygmatowi, ponieważ pokazują bez najmniejszych wątpliwości, że neuroplastyczność można aktywować wiele miesięcy, a nawet lat po ostrym urazie mózgu” – dodaje inny członek zespołu prof. Eshel Ben-Jacob. Zachęceni rezultatami Izraelczycy kontynuują badania, w których chcą ocenić wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na stan zdrowia pacjentów z urazem czaszkowo-mózgowym (ang. traumatic brain injury).

 

Hiperbaria i historia Curta Allena Jr.

Siedemnastoletni Curt trafił do kliniki dr Paula Harch’a po tym, jak uległ wypadkowi samochodowemu w czerwcu 2004 roku. Trafił na oddział intensywnej terapii w stanie krytycznym ze zdiagnozowanym urazem mózgowo-czaszkowym. Chłopak doznał ciężkiego wstrząśnienia mózgu, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Musiał przejść szereg operacji neurologicznych ze względu na niebezpiecznie wysokie ciśnienie śródczaszkowe. Po miesiącu od wypadku rodzina Curta przeniosła go do znanego ośrodka rehabilitacji znajdującego się w południowo-wschodniej Luizjanie. Po 3 miesiącach przebywania w ośrodku nie zauważono znaczącej poprawy stanu zdrowia chłopaka i wypisano go do domu z powodu niepowodzenia standardowej terapii intensywnego urazowego uszkodzenia mózgu. Bezradna matka Curta zwróciła się do księdza z prośbą o modlitwę za syna. Zupełny przypadek sprawił, iż po Mszy Świętej do pani Allen zwrócił się były pacjent dr Harch’a, który pomógł mu w powikłaniach po udarze mózgu i uszkodzeniu neurologicznemu zalecając tlenoterapię hiperbaryczną. Tym sposobem chłopak znalazł się pod opieką doktora.

Curt przeszedł łącznie 89 zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, a każdy etap rehabilitacji został udokumentowany na nagraniach.

W dniu oceny stanu zdrowia Curta, po 4 miesiącach od wypadku, chłopak siedział na wózku inwalidzkim, miał puste spojrzenie, otwarte oczy oraz nie reagował na żadne z próśb oraz poleceń doktora, nie podążał również wzrokiem za światłem. Po 36 zabiegach tlenoterapii (HBOT) i 6 miesiącach od wypadku chłopak zaczął wchodzić w interakcje społeczne oraz reagować na zaczepki, odpowiadał uśmiechem i zrozumieniem języka mówionego. W czasie wizyty doktor próbował zbadać jego głębokie odruchy ścięgniste i zarejestrować je na kamerze, jednakże chłopak przekomarzał się i utrudniał to zadanie. Po wyłączeniu kamery zaczął się śmiać, był świadomy sytuacji i żartował z doktora. Doktor odnotował dużą poprawę w sferze poznawczej. Po 42 HBOT (7,5 miesiąca od wypadku) chłopak zaczął mówić, porozmawiał z doktorem, wplatając w rozmowę żarty o jego nazwisku. Jego wzrok zaczął podążać za światłem, co wcześniej nie miało miejsca. Przed 80 zabiegiem (10 miesięcy po wypadku) pacjent zaczął jeść samodzielnie, nie używając sondy do karmienia, którą potrafił wskazać pokazując na brzuch. Poprawie uległa zdolność komunikacji. Podczas tej samej wizyty Curt wstał z wózka inwalidzkiego i zaczął chodzić z pomocą chodzika. Po tym zrobiono dwumiesięczną przerwę między zabiegami. Na kolejnym spotkaniu, a więc przed 81 zabiegiem (12 miesięcy po urazie) chłopak opowiadał, że je za dużo i za szybko. Po 89 zabiegu HBOT (13 miesięcy od wypadku) Curt pochwalił się, że po zaledwie 9 dodatkowych zabiegach chodził więcej, a jego chód, który zaprezentował, był bardziej płynny i poprawiony. Na tym zakończył swoją terapię tlenową. Matka Curta skontaktowała się z doktorem po 34 miesiącach od wypadku i szczęśliwa poinformowała, iż syn ma się bardzo dobrze, chodzi znacznie lepiej oraz znalazł zatrudnienie.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który przedstawia zdumiewający powrót do zdrowia Curta po zabiegach tlenoterapii hiperbarycznej: https://www.youtube.com/watch?v=erXi23AC3k8&feature=emb_title

Źródła:

 1. Shai Efrati, Gregori Fishlev, Yair Bechor, Olga Volkov, Jacob Bergan, Kostantin Kliakhandler, Izhak Kamiager, Nachum Gal, Mony Friedman, Eshel Ben-Jacob, Haim Golan, „Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial”, PLoS ONE, 2013; 8 (1): e53716 DOI: 10.1371/journal.pone.0053716
 2. Curt Allen, Jr. – Traumatic Brain Injury Improvements: https://hbot.com/traumatic-brain-injury-recovery-astounding-results-made-after-hbot/