Przebieg terapii w komorze hiperbarycznej

W komorze znajduje się powietrze w swoim normalnym składzie (21% tlen, 78% azot i 1% pozostałe gazy). Tlen z koncentratora jest dostarczany pacjentowi w komorze przez maskę, dodatkowo specjalne sensory monitorują nieustannie wszystkie parametry tlenu w komorze. Pacjent jest przez czas trwania zabiegu pod obserwacją wykfalifikowanego personelu. System audio pozwala na bezpośrednią komunikację. Duże, przezroczyste drzwi komory zmniejszają uczucie klaustrofobii, co pozwala na relaks podczas oglądania wybranego programu telewizyjnego.

Czas trwania sesji w komorze hiperbarycznej dzielimy na następujące fazy:

1. Kompresja, czyli sprężanie powietrza

Trwa około 9 minut i polega na stopniowym podwyższaniu ciśnienia w komorze hiperbarycznej do 1,5 ATA. Trwa to na tyle wolno, by umożliwić organizmowi przystosowanie się do zmieniającego się ciśnienia. Pacjent może odczuwać podobne niedogodności, jak podczas lotu samolotem. Przełykanie powietrza bądź ziewanie pozwolą na regulacje ciśnienia w uchu środkowym i pozbycie się uczucia nacisku. 

2. Faza oddychania 96%-owym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem                             

Jest to czas właściwego zabiegu, który trwa minimum 45 minut. Pacjent nakłada maskę tlenową, przez którą będzie doprowadzany czysty tlen. W tym czasie ważne jest, aby pacjent się rozluźnił i oddychał w regularnych odstępach. Niektórzy wpadają wtedy w drzemkę, inni czytają bądź oglądają filmy.

3. Dekompresja, czyli rozprężanie

Ta ostatnia faza trwa około 10 minut. Ciśnienie powietrza wewnątrz komory zostaje stopniowo zmniejszane, w tym czasie mogą być również odczuwane przez pacjentów problemy z ciśnieniem w uszach - przełykanie i ziewanie pomagają uporać się z tymi niedogodnościami.


Podczas zabiegu, we wszystkich jego fazach, są Państwo monitorowani przez nasz personel, możecie również sami inicjować rozmowę za pomocą przycisku umieszczonego w komorze, gdzie również zainstalowany jest głośnik, pozwalający na swobodną konwersację.
Ilość zabiegów jest zależna od rodzaju dolegliwości pacjenta i przebiegu samych zabiegów. Bardzo ważne jest, aby zabiegi odbywały się w regularnym rytmie (codziennym), bez większych przerw, by zmaksymalizować efekt leczenia.

 

Reakcja organizmu na zabieg

Przy schorzeniach takich jak zespół stopy cukrzycowej bądź w przypadku trudno gojących się ran, poprawę zdrowia pacjenci zauważają już po paru zabiegach. W innych rodzajach schorzeń jak np. boreliozie lub w przypadku zaburzeń neurologicznych, widoczne polepszenie można zarejestrować dopiero po paru tygodniach.

Pacjenci z reguły dobrze znoszą zabiegi, przy ciśnieniu 1,5 ATA właściwie nie występują również żadne powikłania. 

W szczególnych przypadkach można jednak zaobserwować na początku terapii jej obciążające działanie na organizm, co jest następstwem np. samego pobudzenia przemiany materii w organizmie bądź detoksykacji, ten stan trwa na ogół parę dni i po kilku zabiegach najczęściej mija.