
Według badań prowadzonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie aż 77% chorych leczonych w komorze hiperbarycznej stwierdziło ustąpienie lub zmniejszenie natężenia subiektywnych dolegliwości związanych z nagłą utratą słuchu! W Polsce to terapia jeszcze stosunkowo mała znana, w Niemczech szeroko już stosowana przez laryngologów. W nagłej głuchocie nieznanego pochodzenia liczy się czas- pierwsze dwa tygodnie są kluczowe dla poprawy słuchu! Doświadczenie specjalistów we Freiburgu pokazuje jednak obiecujące przypadki wyleczenia również starszych zaburzeń, nawet do 3 miesięcy.
Za przyczynę nagłej głuchoty uważa się głównie zaburzenia na poziomie metabolizmu komórkowego, wynikające z niedostatecznego utlenowania i ukrwienia narządu słuchu.
Hiperbaryczna terapia tlenowa jest doskonałym środkiem w przypadku chorób narządu słuchu, świetnie sprawdza się także w terapii skojarzonej z farmakoterapią. Od paru lat zaburzenia ucha wewnętrznego i ślimaka są oficjalnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów hiperbarii tlenowej w Polsce i Europie, również propagowanym przez polskie środowiska laryngologiczne (źródło: Nagły niedosłuch czuciowo- nerwowy -stanowisko Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego dotyczące zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych, Otorynolaryngologia 2015, 14(2): 65-73)
Hiperbaria tlenowa jest również polecana w przypadku:
- urazów akustycznych,
- uszkodzeniach ślimaka,
- szumów usznych,
- choroby Meniere’a,
- wrażenia drętwienia i ucisku w uchu,
- zawrotów głowy, itp.
Tlenoterapia hiperbaryczna to nieinwazyjne zabiegi odbywające się w najnowocześniejszej na wrocławskim rynku twardej komorze hiperbarycznej. Ciśnienie 1,5 ATA do którego sprężamy, jest ciśnieniem bezpiecznym i nie wywołuje powikłań barycznych ucha środkowego, co pozwala na komfortowe przeprowadzenie sesji terapeutycznych.