NAGŁA GŁUCHOTA IDIOPATYCZNA, SZUMY USZNE, CHOROBA MENIERE’A

Według badań prowadzonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie aż 77% chorych leczonych w komorze hiperbarycznej stwierdziło ustąpienie lub zmniejszenie natężenia subiektywnych dolegliwości związanych z nagłą utratą słuchu! W Polsce to terapia jeszcze stosunkowo mała znana, w Niemczech szeroko już  stosowana przez laryngologów. W nagłej głuchocie nieznanego pochodzenia liczy się czas- pierwsze dwa tygodnie są kluczowe dla poprawy słuchu! Doświadczenie specjalistów we Freiburgu pokazuje jednak obiecujące przypadki wyleczenia również starszych zaburzeń, nawet do 3 miesięcy.

Za przyczynę nagłej głuchoty uważa się głównie zaburzenia na poziomie metabolizmu komórkowego, wynikające z niedostatecznego utlenowania i ukrwienia narządu słuchu.

Hiperbaryczna terapia tlenowa jest doskonałym środkiem w przypadku chorób narządu słuchu, świetnie sprawdza się także w terapii skojarzonej z farmakoterapią. Od paru lat zaburzenia ucha wewnętrznego i ślimaka są oficjalnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów hiperbarii tlenowej w Polsce i Europie, również propagowanym przez polskie środowiska laryngologiczne (źródło: Nagły niedosłuch czuciowo- nerwowy  -stanowisko  Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego dotyczące zaleceń diagnostycznych i terapeutycznych, Otorynolaryngologia 2015, 14(2): 65-73)

Hiperbaria tlenowa jest również polecana w przypadku:

  • urazów akustycznych,
  • uszkodzeniach ślimaka,
  • szumów usznych,
  • choroby Meniere’a,
  • wrażenia drętwienia i ucisku w uchu,
  • zawrotów głowy, itp.

Tlenoterapia hiperbaryczna to nieinwazyjne zabiegi odbywające się w najnowocześniejszej na wrocławskim rynku twardej komorze hiperbarycznej. Ciśnienie 1,5 ATA do którego sprężamy, jest ciśnieniem bezpiecznym i nie wywołuje powikłań barycznych ucha środkowego, co pozwala na komfortowe przeprowadzenie sesji terapeutycznych.