Małe dzieci w komorze hiperbarycznej – czy mogą korzystać z tlenoterapii?

Tak, hiperbaria tlenowa jest również dla niemowląt i małych dzieci

komora hiperbaryczna Wrocław

Nie od dziś wiadomo, że tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną metodą wspomagającą prawidłowy rozwój dziecka. Wielu rodziców, których dzieci zmagają się z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, zespół nadpobudliwości psychoruchowej decydują się na sesje w komorze, aby wspomóc rehabilitację swoich pociech i zapewnić im jak najlepsze funkcjonowanie. W swojej pracy często spotykamy rodziny z dziećmi, które decydują się na leczenie tlenem hiperbarycznym z nagłych problemów zdrowotnych, jakimi są m.in. zatrucie, wypadek, czy niedotlenienie okołoporodowe. Wczesne wdrożenie tlenoterapii hiperbarycznej w cały proces leczenia toruje prawidłowy rozwój, stymuluje organizm dziecka i co najważniejsze – dotlenia mózg. Teoria neuroplastyczności mózgu zakłada, że może on wykazywać zdolności samonaprawcze oraz odzyskać utracone funkcji poprzez tworzenie nowych ścieżek neuronowych, nawet jeśli od uszkodzenia komórek minęło wiele czasu. 

 Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na rozwój dziecka?

  • poprawia metabolizm mózgu
  • zwiększa aż 8-krotnie produkcję komórek macierzystych
  • uaktywnia proces angiogenezy
  • zmniejsza procesy neurozapalne
  • poprawia perfuzję krwi do mózgu
  • koryguje nieprawidłowości immunologiczne
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • poprawia funkcjonowanie jelit

 Wśród zainteresowanych rodziców coraz częściej pada pytanie, w jakim wieku dziecko może rozpocząć leczenie w komorze hiperbarycznej. Pojawiają się wątpliwości, czy zabieg dla takiego maluszka jest bezpieczny, jak zniesie zmianę ciśnienia, czy wraz z nim może w środku przebywać mama bądź tata. Spieszymy z odpowiedzią: nie ma ograniczeń wiekowych w stosowaniu tego rodzaju terapii. W badaniach naukowych mówi się o noworodkach, które potrzebują komory hiperbarycznej w czasie wystąpienia żółtaczki, wcześniactwa, czy niedotlenienia okołoporodowego. Już nawet 3-4 dniowe dzieci zostają poddane zabiegom, a w większości przypadków przynoszą one bardzo dobre efekty lecznicze.

Znakomitym przykładem oraz zdecydowanie jednym z najdzielniejszych Pacjentów w Oxygenium Medicor jest 2-miesięczny Radek. Ze wskazań medycznych Radzio urodził się przez cesarskie cięcie. Mimo tego, iż zabieg powszechnie uznaje się za bezpieczny, a komplikacje zdarzają się rzadko – podczas porodu doszło do powikłań i niedotlenienia dziecka. W konsekwencji Radziulek otrzymał 7 punktów w skali Apgar. Obecnie chłopczyk i jego dzielni rodzice walczą ze wzmożonym napięciem mięśniowym, płaczliwością i rozdrażnieniem. Dzięki determinacji zdecydowali się na sesje zabiegów w komorze, które regularnie wplatali między wizytami u fizjoterapeuty. Choć pierwszy zabieg, ze względu na zatykające się uszy, nie należał do najprzyjemniejszych, chłopczyk bardzo szybko oswoił się z nową sytuacją. Rodzice zadbali o to, aby stworzyć Radziowi jak najlepsze warunki: była butelka mleka, smoczek, pieluszka, wesoła bajka w telewizji, przytulasy i całuski mamy oraz zabawiający tata po drugiej stronie szyby. Radziu, mimo obaw po pierwszym zabiegu, zaskoczył nas wszystkich – większość zabiegów dzielnie przeleżał z maseczką na twarzy, pogaworzył z mamą, pouśmiechał się i przede wszystkim – nie płakał ?

Nasz mały Pacjent udowadnia, iż zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą należeć do przyjemnych. Bliskość rodzica zapewnia poczucie bezpieczeństwa, działa uspokajająco oraz staje się dodatkowym bodźcem stymulującym rozwój psychologiczny malucha.

Źródło:

  1. Baĭdin S.A., Ivanov O.P., Ivanov M.G., Berendeev S.N., Gorinova S.N., Hyperbaric oxygenation in the intensive therapy of hypoconjugation neonatal jaundice, Anesteziol Reanimatol., Jul-Aug 1997;(4):27-30: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9382221/
  2. Zhdanov G.G., Nechaev V.N., Alipov P., Hyperbaric oxygenation and antioxidants in the complex intensive therapy of severe forms of pneumonia in children, Anesteziol Reanimatol. Mar-Apr 1991;(2):54-8: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1862993/