LEGALNY DOPING W SPORCIE – TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA DLA AKTYWNYCH

Tlenoterapia hiperbaryczna znalazła zastosowanie wśród sportowców na całym świecie, dzięki swojemu dobroczynnemu działaniu. Nazywana jest „legalnym dopingiem” i należy do grona niewielu metod, które w naturalny sposób zwiększają możliwości naszego organizmu. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nie dodała tlenoterapii na listę zakazanych metod, a wręcz orzekła, iż zabiegi hiperbarii zwiększają wydajność sportowca.

Pacjent przebywa w komorze hiperbarycznej, w której panuje wyższe ciśnienie. Dzięki temu, tlen może dotrzeć do głęboko niedotlenionych tkanek i komórek, stymulując naturalny proces gojenia i regeneracji. Korzyści, jakie niesie za sobą tlen hiperbaryczny, wpływają na przebieg procesów metabolicznych zachodzących w mięśniach oraz tkance kostnej i chrzęstnej. Zwiększona zdolność osocza i krwinek czerwonych do przenoszenia tlenu do komórek, umożliwia produkcję i odkładanie kolagenu w tkankach oraz redukuje stan zapalny. Terapia tlenowa gwarantuje przyspieszoną regenerację organizmu po ciężkim treningu, redukuje deficyt tlenowy, zwiększa ilość molekuł ATP oraz niweluje efekt zakwaszania mięśni. Organizm sportowca jest w stanie przyswoić znacznie większe dawki tlenu (w ilościach niedostępnych dla organizmu w normalnych warunkach). Ilość tlenu rozpuszczonego w osoczu może wzrosnąć nawet 16 – krotnie w czasie trwania terapii!

Badania przeprowadzone w Szwecji z udziałem piłkarzy wykazały, iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku obciążającym stawy, mięśnie, więzadła i ścięgna, przy wykorzystaniu tlenoterapii hiperbarycznej, zmniejszył się o 70%. Zabiegom tlenoterapii przyglądano się bliżej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, podczas których 7 olimpijczyków korzystało z komory. Zostali poddani maksymalnie 6 zabiegom 30-40 minutowym w ciśnieniu 1,3 ATA w celach regeneracyjnych. U wszystkich sportowców wykazano szybszy powrót do zdrowia

Bartosz B. – pacjent Oxygenium Medicor:

„Na komorę zdecydowałem się przed startem w zawodach triathlonowych. Miałem 3 sesje czwartek, piątek, sobota które trwały ok 1h. Już po drugim razie lepiej mi się oddychało. Na niedzielnych zawodach triathlonowych forma wystrzeliła jak nigdy dotąd, organizm w ogóle się nie męczył, wydolnościowo czułem ogromną różnice, czego wynikiem jest mój wynik, życiówka pobita o  5minut na dystansie 1/4 Ironmana !!! Na pewno jeszcze z korzystam z komory hiperbarycznej bo wiem że pozytywnie działa na mój organizm czuję się mniej zmęczony i mam więcej sił”

Tlenowa terapia hiperbaryczna jest obecnie powszechnie stosowana w sporcie, a w szczególności piłce nożnej, lekkoatletyce, hokeju, koszykówce, a nawet sportach walki. Coraz częściej słyszy się o wdrożeniu komory do standardowego wyposażenia klubów sportowych. Jest nie tylko uzupełnieniem procesu rehabilitacyjnego zawodnika, ale również ważnym elementem okresu przygotowawczego.
Z zabiegów korzysta wielu słynnych sportowców, których osiągnięciami zachwyca się cały świat:

– Cristiano Ronaldo
– Grzegorz Krychowiak
– Mohamed Salah
– Novak Djokovic
– Michael Phelps
– Tiger Woods

Korzyści tlenoterapii hiperbarycznej u sportowców i osób aktywnych fizycznie:

– przyspieszenie metabolizmu
– zmniejszenie stanu zapalnego
– redukcja obrzęku
– eliminacja efektu zakwaszania mięśni
– szybsza regeneracja po wysiłku
– zwiększenie wydolności i wytrzymałości organizmu
– zmniejszenie poziomu odwodnienia
– podwyższenie poziomu tlenu w tkankach
– 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych
– wzrost aktywności osteoblastów i osteoklastów
– wzmożenie pracy fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny
– zmniejszenie czasu rekonwalescencji po urazach i kontuzjach
– poprawa ukrwienia i mikrokrążenia, stymulacja tworzenia się nowych naczyń krwionośnych

1. James P.B., Scott B., Allen M.W., Hyperbaric Oxygen Therapy in Sport Injuries, Physiotherapy, August 1993, vol 79, no 8 572.

2. Ishii Y., Deie M., Adachi N., Yasunaga Y., Hyperbaric oxygen as an adjuvant for athletes, Sports Med. 2005; 35(9): 739-46.