
Mimo, iż przyczyn autyzmu i jego mechanizmów nie udało się do dziś jednoznacznie stwierdzić, naukowcy wyodrębnili parę czynników, które tej chorobie towarzyszą, są za jej powstawanie współodpowiedzialne, lub podnoszą znacznie ryzyko jej wystąpienia:
– mutacja genetyczna
– przyjmowanie przez ciężarne mamy określonych leków (np. przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne)
– zmniejszenie dopływu krwi do mózgu u większości osób ze spektrum autyzmu, co doprowadza do niedotlenienia i rzutuje na prawidłowość reakcji neurologicznych
– przewlekły stan zapalny mózgu
Hiperbaria tlenowa to nieinwazyjna forma terapii, w której można bezpośrednio, fizycznie oddziaływać na układ nerwowy. Dlatego też ma zastosowanie w leczeniu m.in. autyzmu, ADHD, mózgowego porażenia dziecięcego, problemów z procesami myślowymi, koncentracją, bezsennością, brakiem apetytu u dzieci, zaburzeniami pokarmowymi oraz wspomaga z bardzo dobrym skutkiem rehabilitację po przebytych interwencjach chirurgicznych.
Jest również stosowana bez żadnych ograniczeń równolegle do innych terapii bądź zajęć rehabilitacyjnych. Głownie z tej racji, że nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych, i w komorach 1,5 ATA jest bardzo dobrze znoszona nawet przez dzieci autystyczne. Najczesciej 2-3 zabiegi wystarczą, by dzieci przestały się bać zamknięcia i szumu działającego sprzętu, i spędzały ten czas spokojnie z rodzicem na oglądaniu bajki.
Dzięki tlenoterapii:
– zwiększa się rozpuszczalność tlenu w osoczu krwi, co zmniejsza stan zapalny i poprawia dotlenienie tkanek mózgu
– uśpione komórki mózgowe zostają pobudzone do pracy, tworzą się nowe połączenia neuronalne, przyspiesza się angio- i neurogeneza (powstawanie nowych komórek neuronowych)
– powstają nowe komórki macierzyste
– działa antyzapalnie zarówno na układ nerwowy jak i jelita
– wspomaga usuwanie toksyn
– wzmacnia układ odpornościowy
– działa anywirusowo, antbakteryjnie i antygrzybiczo
Najwspanialsze w tlenoterapii jest to, że nie ma dolnej granicy wiekowej, aby skorzystać z dotleniania i leczenia w komorze! Popatrzcie Państwo na naszego wspaniałego Julka na powyższym zdjęciu, we dwóch raźniej!
Skuteczność terapii hiperbarycznej w leczeniu autyzmu
Jednoznacznie potwierdza ją m.in. badanie kliniczne dr Rossignola (2009) z International Child Development Resource Centre, Floryda.
U małych pacjentów stwierdzono nie tylko poprawę możliwości utrzymania kontaktu wzrokowego i samokontroli, a także poprawę interakcji z otoczeniem. Zabiegi w komorze hiperbarycznej dodatkowo zwiększają koncentrację i zdolności poznawcze, polepszają kontakt wzrokowy, obniżają poziom stresu i poprawiają jakość snu.
Dowodów naukowych na pozytywne działanie tlenu hiperbarycznego u dzieci jest dużo, poniżej parę artykułów:
https://medicalgasresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-9912-2-16
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110863014000214
https://link.springer.com/article/10.1007/BF03391728
Publikacja naukowa: The Oxygen Revolution: Hyperbaric Oxygen Therapy: The New Treatment for Post Traumatic Stress Disorder (PTSD), Traumatic Brain Injury, Stroke, Autism and More Paperback – Oct. 26 2010 Author: Paul G. Harch M.D. i Virginia McCullough