Cukrzyca i jej powikłania, zespół stopy cukrzycowej

Jeśli źle gojąca się rana nie zamyka się w wyniku standardowej terapii, bądź terapia ta nie przynosi wymiernych efektów, dobrym wyborem jest zastosowanie hiperbarii tlenowej. Daje ona w procesie terapii zespołu stopy cukrzycowej bardzo dobre wyniki, co niejednokrotnie oznacza dla pacjenta unikniecie amputacji paluchów lub nawet całej stopy.   

Wysoki poziom cukru we krwi podczas cukrzycy prowadzi do zwężenia i zamknięcia naczyniek krwionośnych, przede wszystkim w okolicach stopy. Następuje niedotlenienie i brak odpowiedniego odżywienia tkanki, wynikające z upośledzenia mikrokrążenia w zranionym obszarze. I gdy właśnie w tym niedokrwionym obszarze dojdzie do małego nawet skaleczenia, następstwem może być trudno gojąca się rana. Większość amputacji stopy albo nogi, których dokonuje się w Polsce, jest następstwem takich chronicznych ran. Dla tych osób szczególnie ważnym jest, aby rany szybko się zamykały, każda infekcja takiej rany może spowodować jej gwałtowne pogorszenie i martwicę.

Jak działa hiperbaria tlenowa:

  • większenie dopływu tlenu do tkanek objętych procesem chorobowym
  • mniejszenie obrzęku
  • zahamowanie namnażania się bakterii beztlenowych, działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne
  • poprawa ukrwienia, aktywacja tworzenia się włosowatych naczyń krwionośnych
  • regeneracja nabłonka oraz zwiększenie produkcji kolagenu
  • zwiększenie aktywności komórek kościotwórczych
  • zwiększenie produkcji komórek macierzystych i erytrocytów
  • wzmocnienie układu immunologicznego

Badania naukowe z 2018 r (Perrena, Edogan) potwierdzają poprawę w gojeniu się ran i owrzodzeń u pacjentów z cukrzycą typu 2 dzięki hiperbarii tlenowe, a z badań przeprowadzonych na terenie Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich jasno wynika, że hiperbaryczna terapia tlenowa skraca czas oczyszczania rany i hospitalizacji u pacjentów z oparzeniami i owrzodzeniami troficznymi, zmniejsza ilość reoperacji w przypadku pacjentów z owrzodzeniami troficznymi, ogranicza zakres usuwania obumarłych tkanek u chorych z występującą stopą cukrzycową, redukuje objawy infekcji w stopie cukrzycowej oraz innych infekcjach tkanek miękkich, tj. zespół zmiażdżenia czy zgorzel gazowa.

Przypadek pacjenta – pan Leszek i walka o zachowanie stopy w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej i przy licznych schorzeniach towarzyszących -> więcej

Leczenie cukrzycy w komorze hiperbarycznej -> więcej