Choroby układu kostnego

Hiperbaria tlenowa jest szeroko stosowana w urazach, złamaniach i przypadkach, gdy konwencjonalne leczenie nie przynosi rezultatów. Zarówno w przypadku ostrych jak i chronicznych chorób kości (martwica, zapalenie kości, zapalenie szpiku) przyczynami są najczęściej stany niedotlenienia i zmniejszenia odporności. Zarówno osteoblasty jak i osteoklasty potrzebują do pełnienia swoich funkcji wystarczającej ilości tlenu.

Hiperbaryczna terapia tlenowa umożliwia odbudowę martwiczej tkanki przez osteoklasty i budowę nowej struktury kostnej przez osteoblasty. Pozytywne zmiany zachodzą w tkance kostnej, chrząstkach, strukturach okołostawowych oraz mięśniach szkieletowych. W zapaleniach kości tlen hiperbaryczny prowadzi do pobudzenia aktywności makrofagów i fibroblastów, wspomaga angiogenezę, jego właściwość bakteriobojcza z kolei pomaga zwalczyć aktywne zakażenia i w ten sposób niwelować stany zapalne. Łagodzi i zmniejsza również obrzęki, które często towarzyszą schorzeniom układu kostnego, jak również ma bardzo dobre rezultaty w leczeniu reumatoidalnych i zwyrodnieniowych chorób stawów i kości.

Warto wspomnieć również o przyspieszeniu procesu zdrowienia w przypadkach przeszczepów kości oraz stanach pooperacyjnych. Każda operacja jest dużym wyzwaniem dla regenerującego się po niej organizmu. Hiperbaria tlenowa wspiera i wyraźnie przyspiesza proces gojenia i wzmacniania ciała.