Komora hiperbaryczna a wspomaganie terapii łagodzenia objawów autyzmu

17.10.2020

Mimo, iż przyczyn autyzmu i jego mechanizmów nie udało się do dziś jednoznacznie stwierdzić, naukowcy wyodrębnili parę czynników, które tej chorobie towarzyszą, są za jej powstawanie współodpowiedzialne, lub podnoszą znacznie ryzyko jej wystąpienia:

- mutacja genetyczna

- przyjmowanie przez ciężarne mamy określonych leków (np. przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne)

- zmniejszenie dopływu krwi do mózgu u większości osób ze spektrum autyzmu, co doprowadza do niedotlenienia i rzutuje na prawidłowość reakcji neurologicznych

- przewlekły stan zapalny mózgu

 

Hiperbaria tlenowa to nieinwazyjna forma terapii, w której można bezpośrednio, fizycznie oddziaływać na układ nerwowy. Dlatego też ma zastosowanie w leczeniu m.in. autyzmu, ADHD, mózgowego porażenia dziecięcego, problemów z procesami myślowymi, koncentracją, bezsennością, brakiem apetytu u dzieci, zaburzeniami pokarmowymi oraz wspomaga z bardzo dobrym skutkiem rehabilitację po przebytych interwencjach chirurgicznych.

Jest również stosowana bez żadnych ograniczeń równolegle do innych terapii bądź zajęć rehabilitacyjnych. Glównie z tej racji, że nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych, i w komorach 1,5 ATA jest bardzo dobrze znoszona nawet przez dzieci autystyczne. Najczesciej 2-3 zabiegi wystarczą, by dzieci przestaly się bać zamkniecia i szumu działającego sprzętu, i spędzały ten czas spokojnie z rodzicem na oglądaniu bajki.

 

Dzięki tlenoterapii:

- zwiększa się rozpuszczalność tlenu w osoczu krwi, co zmniejsza stan zapalny i poprawia dotlenienie tkanek mózgu

- uśpione komórki mózgowe zostają pobudzone do pracy, tworzą się nowe połączenia neuronalne, przyspiesza się angio- i neurogeneza (powstawanie nowych komórek neuronowych)

- powstaja nowe komórki macierzyste 

- dziala antyzapalnie zarówno na układ nerwowy jak i jelita

- wspomaga usuwanie toksyn

- wzmacnia układ odpornościowy

- działa anywirusowo, antbakteryjnie i antygrzybiczo

 

Najwspanialsze w tlenoterapii jest to, że nie ma dolnej granicy wiekowej, aby skorzystać z dotleniania i leczenia w komorze! Popatrzcie Państwo na naszego wspanialego Julka na powyższym zdjęciu, we dwóch raźniej!

 

Skuteczność terapii hiperbarycznej w leczeniu autyzmu

Jednoznacznie potwierdza ją m.in. badanie kliniczne dr Rossignola (2009) z International Child Development Resource Centre, Floryda.

U małych pacjentów stwierdzono nie tylko poprawę możliwości utrzymania kontaktu wzrokowego i samokontroli, a także poprawę interakcji z otoczeniem. Zabiegi w komorze hiperbarycznej dodatkowo zwiększają koncentrację i zdolności poznawcze, polepszają kontakt wzrokowy, obniżają poziom stresu i poprawiają jakość snu.

Dowodów naukowych na pozytywne działanie tlenu hiperbarycznego u dzieci jest dużo, poniżej parę artykułów:

https://medicalgasresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-9912-2-16

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110863014000214

https://link.springer.com/article/10.1007/BF03391728

Publikacja naukowa: The Oxygen Revolution: Hyperbaric Oxygen Therapy: The New Treatment for Post Traumatic Stress Disorder (PTSD), Traumatic Brain Injury, Stroke, Autism and More Paperback – Oct. 26 2010 Author: Paul G. Harch M.D. i Virginia McCullough